Yüz Koruyucu Siperlik Ve Maske Önemi

Corona virüsten korunmak için maske ve siperlik kullanmak gerekir mi?

Corona virüsten korunmak için maske ve siperlik kullanmak gerekir mi?

Corona Virüsü bilimsel adı ile Kovid-19 salgını can almaya devam ediyor. İlk olarak Çin’de ortaya çıkan Corona Virüsü geçem sürede 50 ülkede görüldü. Çin’de hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bine yaklaşırken geçtiğimiz günlerde Çin tarafından yapılan açıklamada Corona Virüsün aşısının bulunduğu hayatın yavaş yavaş bölgede normale dönmeye başlandığı duyurulmasına rağmen birçok ülkede vakalar görülmeye devam etti. Corona Virüsü nedeniyle İran’ın ardından Azerbeycan’da da ilk Corona Virüs vakası tespit edildi. Haberleri ve ölüm haberlerinin ardından vatandaşlar maske kullanımının yanı sıra hijyen kurallarına daha fazla dikkat etmeye başladı. Peki Corona Virüs için hangi maskeler tercih edilmeli? Maske Corona Virüs’ten korur mu?

Sağlıklıysanız, sadece 2019-nCoV enfeksiyonu şüphesi olan bir kişiye bakıyorsanız maske takmanız gerekir.

Öksürüyorsanız veya hapşırıyorsanız bir maske takın.

Maskeler sadece alkol bazlı el ovma veya sabun ve su ile sık sık el temizliği ile birlikte kullanıldığında etkilidir.

Bir maske takarsanız, nasıl kullanılacağını bilmeli ve uygun şekilde imha etmelisiniz.

“Yüz maskeleri, hastalığın başkalarına yayılmasını önlemek için COVID-19 belirtileri gösteren kişiler tarafından kullanılmalıdır.” “Yüz maskelerinin kullanımı, sağlık çalışanları ve yakın ortamlarda (evde veya bir sağlık kuruluşunda) birine bakan kişiler için de çok önemlidir.”

Cleveland Clinic’teki pediatrik bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Frank Esper, gerçekten hasta bazı kişilerin maske takması gerektiğini açıkladı.

“Öksürüyorlarsa, semptomları varmış gibi hissediyorlarsa, bekleme odamıza veya ER’ye veya kamusal alana geldiklerinde maske takmalarını rica ediyoruz.” Dedi. “Enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olur.”

Esper ve diğer uzmanlar, ellerini sık sık yıkamanın, koronavirüs veya daha yaygın olarak grip gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemenin en iyi yolu olduğunu söylüyor. CDC, ellerinizi en az 20 saniye boyunca sık sık sabun ve suyla yıkamanızı veya sabun ve su yoksa, en az% 60 alkol içeren alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanmanızı önerir.

×